Loading...

Asfen Construction Kıbrıs'ta Yatırım

HER ŞEYİ BİZE BIRAKIN
Size Sunduğumuz Hizmetlerimiz

Akdeniz’in üçüncü büyük adası Kıbrıs, yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Son yıllarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) artan otel, turizm ve gayrimenkul yatırımları ve açılan üniversiteler sayesinde Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak isteyenlerin de sayısı artıyor.

2016 senesinde, Kuzey Kıbrıs’ta tatil amacıyla gelen 3 milyon 180 bin turist sayesinde 2 milyar 360 milyon Euroluk gelir elde edildi. Havaalanı ve otellere yatırım yapılmasıyla daha da büyüyen turizm sektörü, bu sektördeki istihdamı da arttırarak gayrimenkule olan talebi ve böylece Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul sektörünü de olumlu yönde etkiledi.

Kuzey Kıbrıs’ta turizm sektörünün yanı sıra eğitim sektörü de hızla büyümekte. 2017 senesi itibariyle, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Yakındoğu Üniversitesi’nin de bulunduğu 17 Kuzey Kıbrıs üniversitesinde eğitim gören yaklaşık 97.200 öğrenci bulunuyor. 2025 yılına kadar ise yeni üniversiteler ile birlikte öğrenci sayısının yaklaşık 200.000 olacağı öngörülüyor. Öğrenciler, öğretim üyeleri ve idari kadrodaki kişiler, üniversitelerin yurt ve lojman kapasitelerinin dolması ve yurt ve lojmanlara göre daha konforlu olması gibi nedenlerden dolayı Kuzey Kıbrıs’ta ev almak veya kiralamaktalar.

Avrupa’ya kıyasla, gayrimenkul fiyatlarının çok uygun olmasının yanısıra, mülklerin uygun fiyatlı ve kiraların yüksek olması nedeni ile son yıllarda Türkiyeliler kadar Avrupalıların da ilgisini çeken Kuzey Kıbrıs emlak piyasası, artan imar izin oranlarıyla daha da hareketlendi. Girne, Lefkoşa ve İskele bölgelerinde devam eden modern ve karlı projeler, inşaat sırasından itibaren Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapan kişilere kazanç sağlamakta.